احكام نماز و روزه مسافر

احكام نماز و روزه اساتيد و دانشجويان

احكام نماز و روزه دانشجويان
بسمه تعالی
احكام نماز و روزه اساتيد و دانشجويان
الف. اساتيد و دانشجويان، در صورتي كه با قصد اقامت ده روز يا بيشتر، در محل درس و تدريس يا خوابگاه مي‌مانند:
مراجع محترم تقليد: براي اين‌گونه افراد، نماز تمام و روزه صحيح است.
ملاحظه1: در صورتی که تصميم جدّي بر ماندن ده روز گرفته باشند و حداقل بعد از خواندن یک نماز چهار رکعتی، به دلیلی، تصمیم برگشت به وطن يا مسافرت ديگر داشته باشند، نماز و روزه آنها تا زماني كه در محل اقامت هستند، کامل خواهد بود.
ملاحظه2: محاسبه ده روز از ساعت رسیدن به محل اقامت و تصمیم به ماندن تا حداقل همان ساعت در روز یازدهم (معادل240ساعت) است. و اگر شب به محل اقامت رسیده باشند از صبح روز بعد تا غروب روز دهم محاسبه می شود.
ب. اساتيد و دانشجويان، در صورتي كه میان وطن و محل درس و تدريس يا خوابگاه رفت و آمد دارند:
امام خميني (ره): اگر قصد 10 روز نکنند و در رفت و آمد باشند، نماز شكسته است و روزه صحيح نيست. [مقلدان ايشان بايد با توجه به فتواي مرجع تقليد زنده خود در مسأله بقاء بر ميت، عمل كنند.]
آيت‌الله خامنه‌اي:
1- اساتید و دانشجویان بورسیه و مأمور به تحصیل كه داراي حقوق دريافتي مي‌باشند و دانشجویانی که عنوان شغل و حرفه ای دارند .اگر در کمتر از ده روز حداقل یک بار بین وطن و دانشگاه رفت و آمد داشته باشند،و این برنامه حداقل یک سال ادامه دارد یا کسی که حداقل سه ماه هر روز کاری را رفت و آمد کند کثیرالسفر می باشند؛ از روز اول سفر نمازشان در محل تحصيل و تدریس و بين راه تمام و روزه شان صحیح است.
2-اساتید و دانشجویانی که در محل تحصیل یا تدریس و خوابگاه ساکن شده اند و عرفا گفته می شود که مسافر نیستند. اگر چه گاهی به سفر می روند. و بیش از یک سال وضعیت آنان این گونه باشد، محل تحصیل و تدریس برای آنها وطن حکمی می باشد و از روز اول نماز تمام و روزه ها صحیح است.]در بین راه نماز شکسته است [.

3- دانشجویان که به طور معمول ساکن نیستند و قصد ده روز نمی کنند بلکه مرتب رفت و آمد می کنند، بنابر احتیاط واجب نماز را جمع (هم تمام و هم شکسته) بخوانند هم چنین روزه را در سفر بگیرند و در وطن نیز قضا کنند؛ [البته در اين احتياط واجب دانشجويان مي‌توانند به فتواي مجتهد ديگر كه داراي شرايط رجوع است و نماز را كامل و روزه را صحيح مي‌داند، عمل نمايند.]

آيات عظام بهجت (ره)، فاضل (ره) ، صافى و نورى: اساتید و دانشجویان، اگر در کمتر از ده روز، حداقل یک بار، بین وطن و دانشگاه رفت و آمد داشته باشند و این وضعیت، تا مدتى ادامه داشته باشد [بنابرنظرآیات عظام صافی، نوری: سه ماه ؛ آیت‌الله بهجت: دو ماه ؛ آیت‌الله فاضل: یک ماه] كثيرالسفر محسوب مي‌شوند و نمازشان در محل تحصیل و بین راه تمام و روزه صحیح است.
آيت‌الله مكارم:
1. کسانى که در هفته حداقل سه روز در رفت و آمد یا در محل تحصیل باشند و اين برنامه حداقل دو ماه ادامه داشته باشد؛ كثيرالسفر محسوب مي‌شوند و از روز اول سفر نمازشان در محل تحصيل و بين راه تمام و روزه شان صحيح است.
2. كساني كه دو سال يا بيشتر و هر سال حدود چهار ماه [اگر چه به طور پراكنده] در محل تحصيل يا تدريس و خوابگاه اقامت داشته باشند، آنجا وطن حکمی آنهاست و تا ادامه اين وضعيت همواره نمازشان كامل و روزه شان صحيح است. [در بين راه نماز شكسته است.]

آيت‌الله سيستانى:
1.كساني كه حداقل سه روز در هفته و يا ده روز در ماه [اگر چه به طور پراكنده] در سفر تحصیلی و حتی غیر تحصیلی باشند و این برنامه براى مدتى [به طور مثال شش ماه در یک سال و یا حداقل سه ماه در چند سال] ادامه یابد، کثیرالسفر محسوب مى‏شوند و نمازشان در محل تحصیل و بین راه تمام و روزه‏شان صحیح است.
2.كساني كه يك سال و نيم يا بيشتر و هر ماه حداقل 22 روز در محل تحصيل و خوابگاه اقامت داشته باشند، آنجا وطن حکمی آنهاست و نمازشان كامل و روزه شان صحيح است.
احكام شروع سفر تحصيلي اساتيد و دانشجويان
آيت الله خامنه‌اي: اساتيد و دانشجويان بورسيه و مأمور كه حقوق دريافتي دارند، از سفر اول نمازشان كامل و روزه شان صحيح است. و سایر دانشجویان مسافر احتیاط کنند و نماز را هم شکسته وهم کامل بخوانند [مقلدين ايشان در اين احتياط مي توانند به مرجع ديگري رجوع كنند.]

آيت الله مكارم:کثیر السفر از روز اول سفر نماز و روزه اش کامل است.
آيت الله سيستاني: دو هفته اول شروع سفر احتياط كنند و نماز را هم شکسته و هم کامل بخوانند. [مقلدين ايشان در اين احتياط مي توانند به مرجع ديگري رجوع كنند.]
آيات عظام فاضل (ره) ، صافي، و نوري: در سفر اول نمازشان شكسته است و نبايد روزه بگيرند. و از سفر دوم نمازشان كامل و روزه شان صحيح است.
آيت الله بهجت (ره): اگر فاصله محل تحصيل بيش از 45 كيلومتر باشد از همان سفر اول نماز كامل و روزه صحيح است.

توجه 2
احكام شروع مجدد سفر بعد از اقامت ده روز در وطن (مثل تعطيلات یا مرخصي)
مراجع معظم (به جز آيات عظام بهجت (ره) و سيستاني): كساني كه كثيرالسفر باشند و در زمان تعطيلات بيش از ده روز در وطن بمانند در اولين سفر بعد از اقامت در وطن نمازشان شكسته است و روزه نمي توانند بگيرند. ولي در رفت و آمدهاي بعدي كم تر از ده روز نمازشان كامل و روزه شان صحيح است.
آيت الله بهجت (ره): اگر فاصله محل تحصيل بيش از 45 كيلومتر باشد از همان سفر اول نماز كامل و روزه صحيح است.
آيت الله سيستاني: برای کثیرالسفر هميشه حتی بعد از ماندن 10 روز و بیشتر در وطن نماز كامل و روزه صحيح است؛ مگر اين كه دو ماه پي در پي در وطن اقامت داشته باشد كه در دو هفته اول شروع سفر بايد احتياط شود و نماز هم کامل و هم شکسته خوانده شود.[مقلدين ايشان در اين احتياط مي توانند به مرجع ديگري رجوع كنند.]

تصوير پوستر اين مسايل را از اين صفحه دريافت كنيد.

دیدگاه ها

با سلام .نظر رهبر با مطلب بیان شده در این سایت طبق رساله استفتائات چاپ1386 (انتشارات بین المللی الهدی)سئوال652 صفحه 141مغایرت دارد.
نظر رهبر: در سفر برای تحصیل علم،نماز شکسته است و روزه هم صحیح نیست، اعم از اینکه سفرشان روزانه است یا هفتگی. اما شما نوشتید (ساير دانشجويان كه در شهر ديگري تحصيل مي‌كنند بنابر احتياط واجب نماز را جمع (هم تمام و هم شكسته) بخوانند، همچنین روزه را در سفر بگیرند و در وطن نیز قضا کنند؛ [البته در اين احتياط واجب دانشجويان مي‌توانند به فتواي مجتهد ديگر كه داراي شرايط رجوع است و نماز را كامل و روزه را صحيح مي‌داند، عمل نمايند.
می خواستم دلیل این تفاوت را بیان کنید. در ضمن اگر نظر رهبر تغییر کرده،وظیفه بنده که تا حال نماز را شکسته می خواندم چیست و به کدام مجتهد در امر نماز مسافر رجوع کنم.

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
5 + 10 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .